Współpraca Akademii Telewizyjnej TVP z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uczestnicy warsztatów reporterskich w Toruniu

Akademia Telewizyjna i Uniwersytet Mikołaja Kopernika zorganizowały w Toruniu w ramach edukacji medialnej otwarte warsztaty reportażu dla studentów i dziennikarzy obywatelskich, którzy zgłosili chęć udziału w konkursie na wideoreportaż „Moja mała ojczyzna”. Konkurs jest imprezą towarzyszącą III.Festiwalowi Sztuki Faktu, który odbędzie się 24-26 kwietnia w Toruniu, finansowaną przez Marszałka Województwa.

Do konkursu zgłosiła się dwudziestka reporterów-amatorów. Większość z nich to studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ale są też w tej grupie: technik-mechanik, leśnik, referent, emeryci. Sami zaproponowali tematy, wyszukali ludzi i sprawy z Torunia i Ziemi Kujawsko-Pomorskiej, o których chcą opowiedzieć w swoich reportażach. 10 marca reporterzy-amatorzy uczestniczyli w otwartych warsztatach zorganizowanych wspólnie przez Akademię Telewizyjną i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Poznali sposoby wyszukiwania i dokumentowania tematów, docierania do interesujących środowisk i bohaterów, metody montażu i prezentacji materiału w programach telewizyjnych. Wszystkie elementy procesu twórczego zostały omówione na przykładach najlepszych reportaży wyemitowanych w TVP. Był też czas na analizę tematów z regionu Pomorza i Kujaw, zaproponowanych przez uczestników zajęć. 

Warsztaty prowadzili Jacek Snopkiewicz – dyrektor Akademii Telewizyjnej TVP, Monika Sieradzka – szefowa magazynu Reporter Polski TVP2, Adam Bogoryja-Zakrzewski – reporter magazynu Reporter Polski, laureat wielu nagród dziennikarskich i Andrzej Siwek z Akademii Telewizyjnej, sekretarz konkursu. 

Najlepsze reportaże zostaną nagrodzone, przedstawione podczas III. Festiwalu Sztuki Faktu i wykorzystane na antenie TVP Bydgoszcz.