Ośrodek Szkolenia i Rozwoju
Akademia Telewizyjna

Ośrodek Szkolenia i Rozwoju – Akademia Telewizyjna jest samodzielną jednostką organizacyjną Telewizji Polskiej S.A. Dysponuje własną bazą szkoleniowo-dydaktyczną m.in. nowoczesnym studiem telewizyjnym, studiem lektorskim, systemami montażu nieliniowego oraz salami wykładowymi i salą komputerową w głównej siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie przy ul. Woronicza 17.

Kreatywność i jakość to główne cele działań „Akademii Telewizyjnej”. Organizuje ona kursy, szkolenia, warsztaty i inne projekty edukacyjne popularyzujące wiedzę, treningi i konsultacje zgodnie z potrzebami jednostek TVP oraz wynikające z analiz warsztatowych i ocen oferty programowej, konferencje i seminaria szkoleniowe we współpracy z wybranymi uczelniami oraz krajowymi i międzynarodowymi organizacjami medialnymi. „Akademia Telewizyjna TVP” prowadzi Poradnię Językową i koordynuje wszelkie działania związane z ochroną języka polskiego w działalności TVP. Przeprowadza także egzaminy na Karty Ekranowe stanowiące certyfikaty uprawniające do pracy przed kamerą a także ocenia (na zlecenie jednostek organizacyjnych) kwalifikacje zawodowe pracowników TVP.

„Akademia Telewizyjna TVP” współpracuje z najlepszymi fachowcami. Wśród naszych trenerów jest wielu twórców telewizyjnych: prezenterów, reporterów, reżyserów, operatorów, realizatorów technicznych, montażystów czy inżynierów. Jest wydawcą skryptów i książek dotyczących zagadnień warsztatowych różnych dziedzin i zawodów związanych z telewizją. Swoje projekty szkoleniowe prezentowała na międzynarodowych sympozjach np. podczas sesji EUROVISION ACADEMY (d. EBU TRAINING) działającej w ramach Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union), której aktywnym członkiem jest Telewizja Polska S.A. „Akademia Telewizyjna” współorganizuje różne festiwale i imprezy związane z twórczością telewizyjną np. Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu. 

Festiwal Sztuki Faktu – organizowany w Toruniu od 2013 roku, poświęcony sztuce reportażu w Telewizji Polskiej. W ramach Festiwalu odbywają się konkursowe przeglądy reportażu i innych form telewizyjnych. Spotkanie reportażystów telewizyjnych, radiowych i prasowych. Festiwal promuje tzw. gatunki misyjne TVP: dokument, reportaż, teatr faktu.. W programie festiwalu można znaleźć pokazy filmów dokumentalnych, panele z udziałem krytyków i historyków, spektakle teatralne i koncerty. W imprezie, obok TVP, uczestniczą przedstawiciele zagranicznych stacji telewizyjnych (m.in. MDR, CBC), które prezentują premierowe pokazy swoich produkcji.