Festiwal Sztuki Faktu

Festiwal Sztuki Faktu promuje gatunki telewizyjne, których domeną jest przedstawianie rzeczywistego świata: reportaż, film dokumentalny oraz teatr faktu. Jest to miejsce spotkania uznanych reporterów, autorów i dramaturgów z kraju i zza granicy.

Odbyły się już trzy edycje festiwalu,, ostatnia - w kwietniu 2015 r.. Od początku gospodarzem i organizatorem było Miasto Toruń, Toruńska Agencja Kulturalna oraz Telewizja Polska. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Jacek Snopkiewicz, dziennikarz, publicysta i scenarzysta, od wielu lat związany z TVP.

- Festiwal ma wielką energię i wielu przyjaciół. Jest tak potrzebnym miejscem integrującym dziennikarzy TVP i zaproszonych twórców z innych mediów. Festiwal inspiruje i rozwija reporterów, pokazuje rozmaitość gatunków wyrastających ze sztuki faktu. - mówi Jacek Snopkiewicz, pomysłodawca imprezy.

Program Festiwalu Sztuki Faktu rozwija się z każdą edycją, wprowadzając nowe elementy oraz hasła przewodnie. W 2014 roku było to „XXV lat wolności”, a podczas 3. edycji - 70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. 

Stałymi punktami programu są pokazy – w tym premierowe – filmów dokumentalnych, spotkania z autorami oraz panele z udziałem historyków i krytyków. Nieodłącznym elementem festiwalu są również pokazy konkursowe. Społeczne jury przyznaje w nich nagrody w kategorii „film dokumentalny” oraz „reportaż”. Wręczana jest również specjalna Nagroda Prezesa TVP przyznawana wybitnym autorom za całokształt twórczości.

W komitecie honorowym Festiwalu Sztuki Faktu zasiadają Prezes Zarządu Telewizji Polskiej oraz Prezydent Miasta Torunia. Festiwal jest współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.